Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Medyk Rescue Team - ludzie ratujący życie na Kazbeku i użytkownicy Goal Zero

Bezpieczny Kazbek to wspaniała inicjatywa ludzi z grupy Medyk Resue Team. Grupy polskich ratowników, którzy stworzyli powyższy projekt w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom chcącym wspiąć się na najwyższy szczyt Gruzji – Kazbek. Jest to reakcja na rosnącą ilość wypadków mających miejsce podczas wspinaczki oraz faktu, że główną grupą poszkodowanych są właśnie polscy obywatele. Jest to projekt w którym uczestnicy poświęcają własny czas i finansują go z prywatnych środków aby co roku pełnić dyżur i nieść pomoc potrzebującym.  

Początki akcji przypisujemy na 2015 rok, kiedy to na potrzeby akcji poszukiwawczo – ratunkowej zaginionej Polski utworzyła się grupa Medyk Rescue Team. Rok później już ratownicy pełnili regularny dyżur co zresztą czynią do dnia dzisiejszego. Na początku dyżur pełniło pięć osób obozujących w dwóch namiotach na kamienistych zboczach Kazbeku. Trzeba dodać, że akcja na początku nie spotkała się z przychylnością ze strony gruzińskiej jak i organizatorów różnych wypraw. Jednak z ubiegiem lat baza zmieniła się w centrum ratownicze z wyspecjalizowanym sprzętem, własnym ambulatorium i co najważniejsze z jedną z najlepszych kadr ratowniczych. W obecnym czasie trudno sobie wyobrazić Kazbek bez polskich ratowników.  
 
 
Działania ratowników z grupy Medyk Rescue Team możemy podzielić na trzy fazy. Pierwszym jest prewencja, w ramach której prowadzone są rozmowy, szkolenia podczas których chętni zdobyć Kazbek poznają zagrożenia, które mogą spotkać na swojej drodze na szczyt. Często turyści nie są świadom sytuacji w których mogą się znaleźć. Drugi etap działalności to po prostu dyżur ratowniczy, w ramach którego ratownicy są zawsze gotowi do niesienia pomocy. Trzecim sposobem działalności i odkąd pojawiła się taka możliwość najbardziej czasochłonnym to prowadzenie ambulatorium. Jak mówią to 80% ich działalności. Przeprowadzając rocznie kilkadziesiąt ewakuacji i wypraw ratunkowych udzielają pomocy około 300 osobom którym trzeba udzielić rozmaitej pomocy ambulatoryjnej.

Warto podkreślić również fakt, że prócz poświęconego prywatnie czasu i środków finansowych grupa ratowników to wysoce wyspecjalizowani o bardzo wysokich umiejętnościach ludzie, którzy zaliczają się do światowej elity ratowników. W bardzo trudnych warunkach na Kazbeku gdzie ratownictwo górskie pozostawia dużo do życzenia narażają często swoje zdrowie i życie by nieść pomoc innym. Ratownicy poddawani są złożonym, wielogodzinnym szkoleniom aby jak najlepiej przygotować się do pracy w najcięższych warunkach. Dodatkowo wprowadzani są w stan kontrolowanej hipotermii aby móc najlepiej poznać reakcje swojego organizmu. Wszystko po to by w możliwie bezpieczny ale i skuteczny sposób ratować ludzkie życie.

 
Ciekawostka: Można powiedzieć ze grupa Medyk Rescue Team przeciera szlaki w ratownictwie górskim wprowadzając możliwość zrobienia USG podczas akcji. Jest to absolutna nowość nawet w ratownictwie przedszpitalnym.

 
Jest nam bardzo miło i czujemy ogromną satysfakcję z faktu, że możemy dołożyć swoją cegiełkę to tej niesamowitej akcji. Marka Goal Zero zapewnia zasilanie bazy ratowników podczas ich działalności. W tych trudnych warunkach wykorzystywane są przede wszystkim magazyny energii serii Yeti wraz z panelami solarnymi Bouder BriefCase. W codziennej pracy pomagają również mniejsze powerbaki serii Venture i mobilne panele Nomad.

Jeśli chcesz śledzić medyków z Kazbeku zapraszamy na ich konto na FB
Zachęcamy również do wsparcia akcji Bezpieczny Kazbek poprzez przekazanie 1%

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 1677 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Zdecydowany top topów :)
2024-04-14
Super. Polecam.
pixel