Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać lodówkę turystyczną? Która najlepsza?

Podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej lodówki turystycznej to nie lada wyzwanie. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych lodówek. Różnych markami, technologiami, konstrukcją oraz zastosowaniem. Jak się odnaleźć w tym gąszczu rożnych modeli? Na co zwrócić uwagę i jak wybrać tą najlepszą? Postaramy się pomóc.

Technologie lodówek turystycznych

Absorpcyjna. Korzystające z niej urządzenia w środku zawierają stężony roztwór amoniaku. W trakcie jego drogi przez całą lodówkę wpierw roztwór się podgrzewa, by wydzielić amoniak w formie gazowej. Następnie trafia do skraplacza, a na koniec odparowuje po połączeniu z wodorem. Cały proces zabiera ciepło z komory. Są to lodówki w dużej mierze uzależnione od temperatury zewnętrznej. Im większa tym trudniej utrzymać odpowiedni zakres w środku lodówki.

Termoelektryczna. Wykorzystywane są w niej moduły Peltiera. Ich nazwa pochodzi od francuskiego fizyka J. C. A. Peltiera. Moduły w takich lodówkach często działają wraz ze wsparciem wentylatorów, czy wymienników ciepła. W tym przypadku również moc chłodzenia zależy od temperatury otoczenia. Nadają się do chłodzenia mniejszych ilości żywności.

Kompresorowa. Lodówki w tej technologii wykorzystują czynnik chłodniczy. Kompresor zasysa gazowy czynnik chłodniczy, spręża go. W skraplaczu czynnik grzewczy ulega skropleniu, przyjmując ponownie stan płynny i jednocześnie oddając ciepło. Takie rozwiązania pozawalają na wysoką skutecznością niezależnie od temperatury otoczenia. Do tego są w stanie nawet mrozić produkty w komorze. W tego typu lodówkach możemy osiągnąć możliwie minimalny pobór energii i wstrząsy i przechylenia mają na nią mniejszy wpływ.

Lodówki kompresorowe wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Dlatego marka GOAL ZERO oparła swoją linię ALTA na takich właśnie rozwiązaniach. Wykorzystujemy kompresor LG i stworzyliśmy najbardziej energooszczędne lodówki przenośne na rynku. Wykorzystują również ekologiczny czynnik chłodniczy (R600a) i wymagają imponująco niskiego poboru mocy, aby utrzymać żądaną temperaturę żywności.

Jakie mamy oczekiwania względem naszej lodówki?

Bardzo ważne jest abyśmy odpowiedzieli w jakich sytuacjach chcemy korzystać z lodówki. Czy to mają być wyjazdy na kemping, off-road, a może bardziej stacjonarnie na działce lub porostu jako awaryjne źródło chłodzenia. Ważne jest też to czy ma być to tylko lodówka czy może istotna dla nas jest funkcja zamrażalki. No i trzecia kluczowa kwestia gabarytów, pojemności komory. To już są bardzo subiektywne potrzeby. Ciężko jest znaleźć lodówkę do wszystkiego. Dla przykładu... potrzebujemy mieć możliwość zamrażania produktów, w takim przypadku dobrze mieć lodówkę dwukomorową, a to znowu wiąże się z większą wagą i gabarytem. Pod kątem częstych wyjazdów na pewno musimy pozostać przy lodówce kompresorowej.

Lodówki marki GOAL ZERO są bardziej przeznaczone dla osób aktywnych. Podróżników, myśliwych bądź na kemping. Posiadamy w ofercie dwa modele. ALTA 50 o mniejszym gabarycie i jednej komorze. Lodówka może zarówno chłodzić jak i zamrażać (temperatura do -20C). Wygodne i funkcjonalne uchwyty pozwalają komfortowe przenoszenie lodówki. Sama waga - 22,4 kg przy pojemności 52,6L też jest atrakcyjna. Drugi model to dwukomorowa ALTA 80. Jest to już duża lodówka - 77,8L - dla osób o dużych potrzebach. Waga 26,6 kg Dwie komory pozwalają korzystać z zamrażalki i lodówki w tym samym czasie.

Różne funkcje dodatkowe.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Poza głównymi parametrami (moc chłodzenia, wymiary, waga, technologia) ważne są też te "drugoplanowe". Czym lodówka może być zasilania - poza gniazdami 12V lub 230V (standard w każdej lodówce) - można ją zasilać fotowoltaiką lub ma wbudowany akumulator, czy można sterować nią zdalnie albo jakie jest jej wyposażenie dodatkowe (kable, akcesoria). Wiele osób na początku nie zwraca na to uwagi, a jest to bardzo istotne, gdyż lodówka ma zapewnić na komfort podczas wyjazdu a nie przysparzać nerwów. No i aspekt wizualny! Lodówka też musi się podobać chociaż to już najbardziej subiektywne aspekty. Pamiętajcie o szczegółach.

Jeśli ktoś miał do czynienia z marką GOAL ZERO to wie doskonale, że amerykanie przywiązują bardzo dużą wagę do szczegółów. A lodówkach turystycznych serii ALTA otrzymujemy możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji mobilnej. W kwestii zasilania to lodówki idealnie współpracują z zestawami solarnymi producenta. Panel solarny + stacja zasilania + lodówka to zestaw który zapewnia maksymalną niezależność.

Stal nierdzewna wykorzystana do budowy lodówki nadaje jej specyficzny, trochę surowy ale bardzo elegancki wygląd.

Na koniec bogate wyposażenie między innymi w specjalny futerał izolacyjny to również coś co wyróżnia lodówki ALTA.

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 1831 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-09
Warto.
2024-06-09
Polecam.
pixel