Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bardzo rozległy Blackout! Awaria energetyczna dotknęła 20mln osób! 25 STYCZEŃ 2022

25 STYCZEŃ 2022. BARDZO ROZLEGŁY BLACKOUT! AWARIA ENERGETYCZNA DOTKNEŁA 20MLN OSÓB!

Jest to jedna z największych awarii energetycznych o jakich można było słyszeć. Na szczęście nie w Polsce, ale swoim zasięgiem obejmuje aż 3 kraje: Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan. Łącznie szacuje się, że ok 20 mln ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej i co gorsza nie wiadomo kiedy ją odzyska. Sieci energetyczne Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu są ze sobą połączone, więc awaria, do której doszło na terenie Kazachstanu, skutkuje brakiem dostaw prądu i w innych krajach. Linia energetyczna Kazachstanu Północ-Południe, która łączy gęsto zaludniony południowy Kazachstan i jego dwóch sąsiadów z głównymi elektrowniami w północnym Kazachstanie i siecią rosyjską, została odłączona we wtorek rano z powodu „nierównowagi” w środkowoazjatyckiej części sieci, powiedział operator sieci KEGOC.

Często żyjąc w dużych miastach wydaje nam się, że rozległe wyłączenia prądu są niemożliwe. Że takie rzeczy dzieją się głównie w małych miejscowościach lub wioskach. Na przykładzie opisanej awarii od prądu zostały wyłączone największe miasta – stolice tych krajów: Ałmaty, oraz Taszkientu i Biszkeku.Taki brak prądu w dłuższej perspektywie czasu to wiele problemów. Od najprostszych, które dotykają każdego z nas: brak światła, Internetu, niedziałające lodówki z żywnością, czy ogrzewanie (szczególnie trudna sytuacja w trakcie zimy) po bardziej globalne jak wstrzymanie pracy miejskich wodociągów, elektrociepłowni czy systemu kanalizacji. Na co potwierdzeniem jest sytuacja w Kazachstanie, gdzie Uzbeckie Ministerstwo Mieszkalnictwa i Gospodarki Komunalnej zgłosiło również przerwy w pracy sieci ciepłowniczych, kanalizacyjnych i wodociągowych.

W tym konkretnym przypadku przyczyny blackoutu nie zostały stwierdzone w sposób jednoznaczny, ale prawdopodobnie doszło do usterki głównej sieci przesyłowej pomiędzy trzema krajami. To wywołało efekt domina i masowe wyłączenia energii. Władze wszystkich dotkniętych państw zapowiadają szybkie przywrócenie zasilania, ale nie podano, kiedy może do tego dojść.

My w Polsce też co raz częściej słyszymy o możliwych włączeniach prądu. Nie są to już tylko teorie, ale realne komunikaty chociażby Rządowego Centrum Bezpieczeństwa czy innych państwowych instytucji. W wielu przypadkach są to planowane sytuacje, na które można się przygotować ale co pokazuje opisany wyżej przykład może ona przybrać nieoczekiwaną i dramatyczną wręcz formę.

W takich sytuacjach powstaje pytanie co my jako jednostki możemy zrobić by możliwie najlepiej zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę.

Jest kilka form rozwiązań, które zabezpiecza nas na takie wypadki. Najbardziej komfortową (bezwonną, mobilną i całkowicie cichą) są magazyny energii / stacje zasilania marki Goal Zero. Oparte na systemie akumulatorów (Lithium), wyposażone we wszystkie możliwe porty zasilania (w tym główny 230V) potężne powerbanki są zawsze pewnym i wygodnym (Plug&Play) źródłem zabezpieczenia na BLACKOUT dla Ciebie i Twojej rodziny.

 

Źródło: Reuters

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 1781 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Towar zabezpieczony prawidłowo. Jakość super. Polecam z czystym sumieniem.
2024-05-20
Polecam.
pixel